Kultura

Příběhy obyčejného šílenství: Jak číst Bukowskiho

17. dubna 2016 v 1:32 | matt

Čtyřiatřicet povídek z neobyčejně plodného období v životě Charlese Bukowského, konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Tehdy svými provokativními texty pravidelně zásoboval undergroundové časopisy, aby nonkonformním, drsně originálním stylem reflektoval své existenciální zoufalství, pijáckou samotu, smysl pro laškovnou perverzi a morbidní humor, ale i silnou potřebu lásky a upřímnosti.
Bukowski má svůj okruh čtenářů, kteří jeho perverzi a vulgarismus milují, či jej vnímají jako takové nutné zlo, které si pro úchvatný zbytek musí protrpět. No a ostatní jím pohrdá, cítí se znechucen a označuje ho za starého prasáka, čímž mu im memoriam jistě ohromně lichotí.

Recenze: Zootropolis - tvrdá dřina se vyplácí

16. dubna 2016 v 23:16 | matt

Moderní zvířecí metropole Zootropolis zve pod propagandistickým heslem "město, kde může být každý kýmkoliv" nové obyvatele do svých precizně vyanimovaných okrsků. Do města se tak dostává cílevědomá a umanutá ramlice (pro děti králice) Judy, která chce změnit svět a věří, že profese policistky je k tomu tou nejvhodnější. Prosazovat zákon mezi lvy, medvědy, slony a nosorožci je však o něco složitější, když jste jen malý králík. Judy chce však světu včetně svých rodičů dokázat, že nezáleží na tom, zda jste králík nebo slon, protože každý může být tím, čím chce, a s obrovským nadšením skáče po prvním případu. K ruce si bere mazaného lišáka Nicka, jenž nesdílí její idealismus a je spíše zhrzeným realistou. Každý podle něho totiž může být jen tím, čím je.

Star Wars se probouzejí

23. listopadu 2015 v 0:16 | matt

Tři týdny zbývají do jedné z nejočekávanějších premiér roku - sedmého dílu legendárních Star Wars. V říjnu 2012 se o nové trilogii začalo mluvit v souvislosti s prodejem práv studiu Walta Disneyho, internet tehdy zaplavily obrázky Mickey Mouse či Pocahontas se světelnými meči a celý tento stomiliardový obchod byl spíše jen pro smích. Role producenta filmu však zůstala otci Star Wars - Georgi Lucasovi, který zároveň působil u nově vznikajícího filmu jako kreativní konzultant a na všechno pozorně dohlížel. Nová éra jedné ze dvou nejznámějších sci-fi sérií všech dob se postupem času začala brát vážně a dnes už se celý svět nemůže dočkat.

Filmy o cestování časem

19. listopadu 2015 v 0:04 | matt

Cestování v čase je teoreticky možné a už roky fyzikálně prokázané. Mluvíme-li o cestování do budoucnosti a bez možnosti návratu. Tato varianta, kterou popsal už Albert Einstein, může nastat ve chvíli kdy těleso (za pár let třeba člověk ve vesmírné lodi, či dnes v seriálu Flash) dosáhne rychlosti světla a čas bude vůči němu plynout pomaleji. Člověk na této lodi by se po pár dnech vrátil na Zemi, kde by mezitím uplynulo několik desítek let a našel by tak například své potomky starší než on sám, jako jsme mohli vidět ve sci-fi filmu Interstellar.

JB 000

16. listopadu 2015 v 17:33 | an

Spectre, agent 000

Pátého listopadu mohli natěšení filmoví fanoušci po celém Česku poprvé vyrazit na nového, už čtyřiadvacátého, Jamese Bonda s názvem Spectre. Jak se mi líbil?
 
 

Reklama