Duben 2016

Příběhy obyčejného šílenství: Jak číst Bukowskiho

17. dubna 2016 v 1:32 | matt |  Kultura

Čtyřiatřicet povídek z neobyčejně plodného období v životě Charlese Bukowského, konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Tehdy svými provokativními texty pravidelně zásoboval undergroundové časopisy, aby nonkonformním, drsně originálním stylem reflektoval své existenciální zoufalství, pijáckou samotu, smysl pro laškovnou perverzi a morbidní humor, ale i silnou potřebu lásky a upřímnosti.
Bukowski má svůj okruh čtenářů, kteří jeho perverzi a vulgarismus milují, či jej vnímají jako takové nutné zlo, které si pro úchvatný zbytek musí protrpět. No a ostatní jím pohrdá, cítí se znechucen a označuje ho za starého prasáka, čímž mu im memoriam jistě ohromně lichotí.

Recenze: Zootropolis - tvrdá dřina se vyplácí

16. dubna 2016 v 23:16 | matt |  Kultura

Moderní zvířecí metropole Zootropolis zve pod propagandistickým heslem "město, kde může být každý kýmkoliv" nové obyvatele do svých precizně vyanimovaných okrsků. Do města se tak dostává cílevědomá a umanutá ramlice (pro děti králice) Judy, která chce změnit svět a věří, že profese policistky je k tomu tou nejvhodnější. Prosazovat zákon mezi lvy, medvědy, slony a nosorožci je však o něco složitější, když jste jen malý králík. Judy chce však světu včetně svých rodičů dokázat, že nezáleží na tom, zda jste králík nebo slon, protože každý může být tím, čím chce, a s obrovským nadšením skáče po prvním případu. K ruce si bere mazaného lišáka Nicka, jenž nesdílí její idealismus a je spíše zhrzeným realistou. Každý podle něho totiž může být jen tím, čím je.