Mlsná liška jménem Jamie Vardy

6. března 2016 v 1:13 | matt |  Sport


Lidé milují senzace, příběhy o soubojích trpaslíka s obrem, ve kterých vyhraje trpaslík, a všemožná překvapení, která jim vyráží dech. Jeden příklad za všechny - Tom & Jerry. Kdo nedržel palce Jerrymu, asi přiváděl rodiče na myšlenku, že jejich dítě trpí nějakou formou poruchy identity, protože každý prostě musí fandit malému myšáčkovi. Přitom oba jsou úplně stejní hajzlové, jen je jeden velký a druhý malý. Je to někde uvnitř nás, protože každý se rodí jako malý člověk ve velkém světě, se kterým se musí sám poprat. Proto se asi s příběhy trpaslíků ztotožňujeme. Vidíme se na jejich místě, držíme jim palce a přejeme si stát se jimi.


Ten největší příběh současnosti, kdy trpaslík přivádí všechny obry k naprostému šílenství, se odehrává v anglické Premier League. A vlastně jsou hned dva: dělník Jamie Vardy proti největším hvězdám a maličký klub lišek z Leicesteru proti anglické smetánce.

Před pěti lety hrál osmou anglickou ligu, trénoval dvakrát týdně a pracoval rukama, ještě před rokem jeho jméno nikdo neznal a dnes vede tabulku střelců nejlepší a nejvyrovnanější fotbalové ligy na světě. Wayne Rooney, Alexis Sanchez a Messut Ozil dohromady nastříleli v devětadvaceti kolech stejně branek jako on. Jamie Vardy je zázrak s neskutečným tahem na branku, dravostí a radostí ze hry, kterou u žádného jiného fotbalisty pravděpodobně nikdy neuvidíte. Pro Ronalda s Messim už je fotbal na té nejvyšší úrovni rutinou. Oba dosáhli už téměř všeho, a přestože oba neustále dřou a chtějí být lepší než jejich včerejší já, na jejich hře nevidíte tu dětskou radost a lehkost. Vardy nerozhazuje rukama, když je faulován, nehádá se s rozhodčím, když mu odpíská útočný faul a z každého gólu se raduje jakoby byl jeho první v životě. Vardy si uvědomuje jaké má štěstí, jako jediný poznal opravdovou práci, stres a starosti běžného života. Pro jeho soupeře, ale i spoluhráče je fotbal samozřejmostí, kterou dělají odmala, ale Jamie Vardy ví, že žije sen.

Jeho tým z Leicesteru pohlíží na všechny velikány anglické klubové historie z prvního místa. Po devětadvaceti kolech má na kontě 60 bodů, druhý Tottenham o 5 méně a třetí Arsenal dokonce o 8. Slavná Chelsea, United, City nebo Liverpool mohou jen nevěřícně koukat z dálky a lámat si hlavy s tím, kde se stala chyba. Ale nelámou. Zřejmě jim jde v první řadě o to, jak získat peníze z Ligy Mistrů, o které je Leicester svou neuvěřitelnou jízdou pravděpodobně připraví. Potají se totiž domlouvají na Lize Mistrů, ze které by je nikdo lepší, ale méně známý nemohl vytlačit. Jedná se sice již o dlouhodobě připravovaný projekt, který má zúčastněným týmům nasypat do kapes miliony, ale v současné době se jeví jen jako zbabělý krok a ředitelé největších anglických klubů jako uplakaná děcka, kterým nepřišla pozvánka na oslavu, tak si udělají svojí vlastní a uzavřenou. Logičtějším, leč náročnějším krokem by ale bylo zapracovat na tom, aby se staly lepšími kamarády a na otevřenou oslavu, kde budou všechny děti z okolí, je příště pozvali taky.


Do konce soutěže zbývá devět zápasů a Leicester má pět bodů náskok před druhým Tottenhamem. Z těch věhlasnějších soupeřů čeká Leicester ještě Manchester United a Chelsea. K těm přidá klub z Tottenhamu ještě Liverpool a vyjde mu téměř stejně náročný los. Třetí Arsenal, který ztrácí osm bodů, má před sebou z papírově silnějších mančaftů jen Manchester City. To, co se ještě před pár týdny zdálo jako sci-fi nebo hodně utopický román, pomalu nabírá zcela reálné rozměry a může obrátit celý fotbalový svět vzhůru nohama, protože anglická liga je nejsledovanější soutěží vůbec.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama