Žlutá za pietu? Ano

18. listopadu 2015 v 16:16 | matt |  Komentáře

FOTO: EPA

V přátelském fotbalovém utkání mezi Polskem a Českou republikou došlo ke kontroverzní situaci, která měla potenciál zaplavit média po celém světě. To kdyby byla vyřešena jinak - špatně. Takhle se ozvala pouze hrstka novinářu s reklamací bezduchého uplatnění pravidel a absence lidskosti a citu. O co šlo?

Polský záložník Kamil Grosicky vstřelil branku na 3:1 a "oslavil" ji vysvléknutím dresu, pod kterým měl oblečené tričko s Eiffelovou věží ve francouzské vlajce a nápisem PRAY FOR PARIS. Podle pravidel měla okamžitě následovat žlutá karta a správně také následovala. Slovo "oslavil" mám v uvozovkách proto, že Grosického výraz ve tváři i gesta, kterými uklidňoval své spoluhráče měly k jakékoli oslavě asi tak blízko jako křesťanství k islámu. Ihned, jak jsem viděl, co má pod tričkem, napadlo i mě, že by bylo možná na místě, kdyby se to celé obešlo bez žluté karty. Grosicki žije ve Francii, kde nastupuje za tým Rennes, a celou tragédii tak prožívá intenzivněji, než většina ostatních. Rozhodčí si ale myslel něco jiného a žlutou mu udělil zcela správně.

Kdyby se nechal ovlivnit emocemi, což by nebylo nic než lidské, a Grosického gesto by kartou neocenil, jisto jistě by titulky nejen sportovních plátků doslova po celém světě vypadaly asi takhle:

Rozhodčí projevil lidskost a postavil se fotbalovým pravidlům!

Revoluce ve fotbale: rozhodčí ve světle francouzské tragédie pozměnil pravidla!

Rozhodčí hrdinou! Památku obětem uctil obejetím pravidel.

Nebo v bulváru:

Černá svině má srdce!

Jednalo se o přátelský zápas, Grosicky doposud kartu neměl, a tak by v případě neudělení potenciální druhé zápas nebyl nijak ovlivněn (nemusel by být vyloučen). Nikdo ze čtyřiceti tisíc fanoušku na stadionu by neřekl ani slovo, protože by pro nastalou situaci prostě měl pochopení.

ALE… pravidla jsou pravidla a rozhodčí nesmí dovolit, aby byl jeho úsudek něčím ovlivněn, a to ani lidskými emocemi. Dočetl jsem se, že pouze otrocky udělil kartu nebo, že bez špetky vlastního uvažování slepě následoval pravidla, ale každé pravidlo má ve sportu nějaký smysl, některé větší a některé pochopitelně menší. Zákaz svléknutí dresu existuje proto, že se tím FIFA i UEFA brání jakémukoliv spojení fotbalu s politikou či náboženstvím (proč tedy část ze vstupného v evropských pohárech šla "na uprchlíky" vážně nevím, ale o tom tenhle článek není) nebo reklamy (v případě, že hráč na tričku pod dresem propaguje firmu). Rozhodčí by to měl velice těžké, kdyby měl pokaždé zkoumat, zda na tričku hráč nemá náboženské texty, politická hesla nebo snad nepropaguje značku, která ho sponzoruje. Proto bylo zavedeno toto jasně viditelné pravidlo, které vše usnadňuje a žlutou kartu si tak vyslouží i hráč, který se pod dresem pouze chlubí svým čerstvě narozeným potomkem.

Příště by se mohlo psát o tom, že rozhodčí odpískal hraní rukou hráči, kterého včera opustila manželka, a projevil tak absolutní necit, když jen slepě následoval pravidla.

K tomu ještě ani samotného Grosickeho nemohlo napadnout, že by v případě vstřelení branky a svléknutí dresu svému trestu unikl. S kartou počítal a dres svlékl, protože žlutá karta není v přáteláku žádný trest. Jistě se proto na rozhodčího nezlobil. Respekt Groscikemu, respekt rozhodčímu!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama