Slavící z Ortelu... Je to v pořádku?

29. listopadu 2015 v 15:34 | matt |  Komentáře
FOTO: FRANTIŠEK VLČEK, MAFRA

Už samotné poslání Českého slavíka, odlišné například od ceny Grammy, dává prostor k úspěchu kapelám typu Ortel. Český slavík není udělován za mimořádný přínos hudební scéně, nýbrž "pouze" nejpopulárnějšímu zpěvákovi či skupině.

Právě popularita neboli oblíbenost veřejnosti je nejvíce ovlivněna aktuální situací ve světě a náladou společnosti. To, že 0,3% české populace hlasovalo pro zviditelnění interpreta, jenž nahlas říká myšlenky, které trápí rozhodně větší část (než 0,3%) obyvatel, není nic překvapivého. Úspěch skupiny Ortel stojí právě na současném odůvodněném strachu z islámu a do karet mu hraje fakt, že ve světle nedávných událostí přestává být nacismus obávanou hrozbou a pomaloučku potichoučku se stává žádanou (stále však nahlas nepřijatelnou) ideologií. Ještě před pár lety něco absolutně nemyslitelného. Nicméně k uším na stranách všech vyholených hlav lahodícím textům přidává Tomáš Ortel nadstavbu v podobě poměrně příjemného hlasu, který ani v nejmenším nekoreluje se vzhledem propuštěného trestance na sjezdu nacistických motorkářů. K tomu vcelku překvapivě neužívá vulgarismy a možná jen výjimečně volí slovní útok v tom pravém slova smyslu. Jinak v podstatě jen komentuje současnou demografickou situaci v naší zemi, která ho trápí asi o trochu více, než ostatní. Typický písničkář s netypickým vzhledem a publikem. Samozřejmě v dnešní době nelze souhlasit se vším (s ničím?), co Ortel káže, a neříkám, že je správné, aby v Česku žili pouze Češi, ani se nevymezuji proti jiným rasám ani sám nejsem fanouškem této undergroundové skupiny, na jejíž koncert se jistě nikdy neodvážím, a ani se neztotožňuji s obsahem jeho písní (až na to, že islám v ČR nechceme), ale myslím si, že by neměl být zkoumán důvod oblíbenosti hudební skupiny. A to ani v takto sledované a významné anketě, jakou Český slavík navzdory přibývající kritice stále je. Když může na tomto galavečeru předávat cenu neznámý zpocený člověk bez trička a trapný a bezduchý scénář k tomu všemu napsat student produkce a moderátor, tak proč by jednu z cen nemohla získat pochybná extrémně pravicová skupina, která podle organizátorů soutěže neporušuje žádná pravidla?

Hudba je stejně jako každé umění vyjádření emocí a toho, co si umělec myslí, co cítí, co ho trápí či těší a v demokratické společnosti by ocenění takového umělce nemělo být zakázané (v případě, že neporušuje pravidla, která má každý organizátor právo stanovit podle svého uvážení). Dalším faktorem, který nahrál Ortelu, byla tradiční ublíženost, či komplex méněcennosti, který svazuje každou menšinu. Fanoušci Ortelu tak měli daleko větší motivaci protlačit své Bohy k vítězství než třeba posluchači komerčních Chinaski, kteří jsou samozřejmě kvalitou a vším jiným úplně někde jinde, ale jejich fanouškovská základna nemá potřebu nic dokazovat a jen se tak pasivně dívá, jak si jejich oblíbenci rutinně dojdou pro sošku.

Cenu udílenou čistě za hudební tvorbu by Ortel jistě nezískal, ale vítězství v anketě popularity je z mého pohledu naprosto v pořádku. Více takových kapel už by ale nebylo úplně zdravé.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama