Fotkou k solidaritě

18. listopadu 2015 v 0:47 | matt |  Sociální sítě

Teroristický útok v Paříži vyvolal krom jiného také největší masové změny profilových fotografií v historii facebooku. To vedlo k už ne tak výjimečným cynickým reakcím pobouřených racionalistů, kteří považují tuto akci za zcela zbytečnou a ničemu nepomáhající. K tomu se na sociálních sítích vyskytly útoky typu: "Kolik z vás si obléklo profilovku do vlajky Bejrútu?" nebo "Odkdy se nevěřící lidé modlí?" s odkazem na rozšířený hashtag #PrayforParis. Další lahůdkou byl status "Máte lepší pocit ze solidarity, když si změníte profilovku? To já si radši zapálím svíčku." Mému bystrému oku neunikly ani narážky ve smyslu, že většina z těch, kdož se angažovali do převleku své profilovky, nemají vlastní názor na politické počínání andělské Merkelové a doteď vlastně neví, co a jak Angela posrala, když si domu nastěhovala půlku Arabského světa. K tomuhle všemu bych rád napsal svůj subjektivní, těžce zaujatej, komentář ospravedlňující všechny měniče profilovek, zapalovače svíček a nedávno konvertujících modličů, ale i ty, kdo se k celé tragédii ani jejím dopadům nijak veřejně nevyjádřili.

Proč Francii ano, ale Bejrút ne? Není sporu o tom, že série útoků v Paříži byla mnohonásobně více medializovaná než teroristický útok v Bejrútu den před tím, a tak se o tom část (nejen české) veřejnosti nemusela vůbec dozvědět. Povinností obyčejných lidí ale není zajímat se o svět kolem nás a proklikávat se zahraničními zpravodajskými servery nebo "dalšími ze světa" na těch našich, abychom se dozvěděli o útoku v Libanonu. Změna profilovky nemá říkat "Zajímám se o svět a chci za to lajk", říká "Lituji toho, co se stalo." Není chyba na straně měničů profilovek, že jim média nepřinesla zprávu o útoku na jiném kontinentě. A že i kdyby přinesla, nic by se nestalo? Možná ne, ale je zcela logické, že lidé prožívají "věci" tím víc, čím jim jsou bližší. Tak to prostě je a není to pokrytectví. Dalším faktorem může být to, že v Libanonu se nadpoloviční většina obyvatel hlásí k islámu a my v Evropě už jsme zvyklí na to, že v kraji Alláha se takové věci prostě dějí a nejsou tam nic neobvyklého. Za to může východní vývoj už od počátku tisíciletí. Na to, že v civilizované unii pod žlutými hvězdami na modré vlajce se lidé dobrovolně odpalují a berou s sebou desítky nevinných, jsme si ještě nezvykli.

Odkdy se nevěřící lidé modlí? K téhle ironické poznámce jsem měl nutkání se vyjádřit ihned, jak jsem ji prvně spatřil. Bůh není prokázán a pravděpodobně nikdy nebude, ale náboženství tu prokazatelně je. Všude na světě je nějakým způsobem vnímáno, někdy se v jeho jménu páchají ty nejhorší možné činy a někdy zas vede k míru, lásce a dodržování desatera. Prostě tu existuje a je jen otázkou okolností (ať už šťastných či v tomto případě nešťastných), které se člověku v životě přihodí, zda mají takovoi sílu, aby dotyčného donutily se zamyslet nad tím, jestli nemá věřit něčemu, co jej přesahuje. Jágr to pochopil a dnes v důchodovém věku převyšuje o generaci mladší hokejisty v nejkvalitnější soutěži na světě. Já zatím ne a třeba nikdy nepochopím, stejně jako většina z nás. Netvrdím, že zveřejněním #PrayforParis se člověk stává věřícím, ale rozhodně to není gesto hodné posměchu. Modlit se dá i bez Boha. Možná. Amen.

"Máte lepší pocit ze solidarity, když si změníte profilovku? To já si radši zapálím svíčku." Tohle byl bohužel výblitek, ke kterému nemám vlastně moc co říct, když se nad tím zamyslím. Člověk, který si přes svůj obličej dá ve jménu solidarity vlajku Francie, má určitě lepší pocit ze solidarity s pozůstalými po obětech útoku a událostí samotnou. A ten dovětek, že si autor příspěvku zapálí svíčku? O co je zapálení si svíčky větším činem něž změna profilovky? O nic. Ani jedno, ani druhé ničemu nepomůže, ale oběma to přinese "lepší pocit solidarity" a jistou angažovanost. Sám jsem neudělal ani jedno, a přesto mi páteční události nejsou jedno. Ani omylem.

"Když by ses těch lidí zeptal, jestli si myslí, že to ovlivní postavení Merkelové nebo celkový postoj lidí, tak Ti na to řeknou úplný nic, protože to jsou prostě lidi, kteří se o to nezajímají." Věřte nebo ne, ale je to narážka na lidi, kteří si změnili profilovku, jakkoli to s tématem vůbec nesouvisí. Soucit, lítost, smutek, solidarita a vlastně ani žádná jiná emoce totiž není podmíněna politologickými znalostmi ani jiným kulturním přehledem. A ať se to těm mnou označeným racionalistům líbí, nebo ne, tak ani rozumem či inteligencí. Právo vyjádřit lítost nad jakoukoli tragédií má i člověk, který o tom opravdu neví ani hovno. Nejsou to volby.

Celá tahle iniciativa je podle mě úplně to samé jako nasvětlování státních památek či jiných monumentů po celém světě do barev trikolory. Co to znamená? Zbytečné, ale lidské, krásné a sjednocující. Je absolutně nemístné na takovou iniciativu útočit.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 neon neon | 4. května 2016 v 10:56 | Reagovat

Mně se Váš blog líbí moc. Nejvíc to, že jste skutečně subjektivně nahlížející. Žádný komerční *****. Jen tak dále a prosím častěji. Hodně štěstí!

2 Yuu Yuu | 14. května 2016 v 21:33 | Reagovat

Bohužel jsem z článku trochu zmatená, doufám, že jsem pochopila správně, že jste spíše na straně měničů profilovek (ano, sice je to řečeno na začátku, ale v jednotlivých odstavcích už se zabíráte do úvah, že to ve mně nechalo smíšený dojem).

Víte, mě na tom štvalo to pokrytectví. Dost dobře jsem viděla, že hodně lidem okolo mě, kteří si změnili profilovku, to bylo absolutně jedno. Ve Francii se držely minuty ticha (psala jsem si s jednou Francouzskou, proto to vím - pokud to bylo v televizi, tak to nemám potuchy, televizi nesleduji), opravdu byl státní smutek. U nás právě někteří "měniči" ani netušili, jak se jmenovaly hlavní oběti. Ani to nevypadalo, že by jim věnovali byť jedinou myšlenku.

Z toho jasně vyplývá, že jsou to jednoduše pokrytci, kteří se snažili vypadat rádoby "cool".
Samozřejmě, že mě obětí mrzí, samozřejmě, že nechci, aby se to opakovalo, aby další lidé umírali. Ale na sociální síti? Vážně? Vždyť to je pokrytectví, radši si o tom pohovořím s kamarádkami, budu diskutovat situaci. Ale dávat si vlajku Francie na profilovku? Vždyť můžu lítost vyjádřit i mnohem hodnotněji, než tímhle, přijde mi to padlé na hlavu.
Je mi jasné, že tu bylo jisté procento lidí, kteří to mysleli upřímně od srdíčka, ale já okolo sebe mám zřejmě osoby z druhé skupiny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama