Filmy o cestování časem

19. listopadu 2015 v 0:04 | matt |  Kultura

Cestování v čase je teoreticky možné a už roky fyzikálně prokázané. Mluvíme-li o cestování do budoucnosti a bez možnosti návratu. Tato varianta, kterou popsal už Albert Einstein, může nastat ve chvíli kdy těleso (za pár let třeba člověk ve vesmírné lodi, či dnes v seriálu Flash) dosáhne rychlosti světla a čas bude vůči němu plynout pomaleji. Člověk na této lodi by se po pár dnech vrátil na Zemi, kde by mezitím uplynulo několik desítek let a našel by tak například své potomky starší než on sám, jako jsme mohli vidět ve sci-fi filmu Interstellar.

Cestu zpět zavrhuje jiný genius fyziky Stephen Hawking se slovy: "Věřím, že věci nemohou samy sebe učinit nemožnými." Tím naráží na časový paradox, kdy bychom odcestovali do minulosti a přímo zabili našeho předka nebo mu jinak zabránili v tom, aby nás počal. Pak bychom se nikdy nemohli narodit a tím pádem odcestovat v čase, abychom to udělali. Pohyb tímto směrem podle Hawkinga, který je prý cestováním časem doslova posedlý, porušuje základní pravidlo příčinu a následku. Navzdory tomu naprostá většina filmů pracuje právě s cestou zpět do minulosti.

Filmů s ústředním tématem cestovaní časem se v současné době natáčí dva druhy. První a rozšířeněší varianta pracuje s jakýmsi strojem času, ať už vypadá jakkoliv. Hlavní hrdinové využívají tento stroj k cestování mezi časovými liniemi a mnohdy mezi různými vesmíry (světy). Tyto filmy jsou vždy z kategorie sci-fi. Druhým druhem jsou mysteriózní filmy, které k cestování žádný stroj času nevyužívají. Hlavní hrdinové těchto filmů většinou využívají nějakého prokletí v rodině, zvláštních schopností, či "poruchy", díky níž se pak mohou objevit v jiné době. Vždy to začíná jakýmsi omylem, dokud se s touto schopností hrdina nenaučí žít a ovládat ji.

(Po kliknutí na fotku z filmu se zobrazí profil filmu na čsfd.cz)

Návrát do budoucnosti (1985)

Návrat do budoucnosti, stejně jako většina, pracuje s efektem motýlích křídel, který říká v podstatě to, že už tím, že se nadechneme v minulosti měníme budoucnost. Každá, byť jen nepatrná, událost změní úplně vše. Jedná se o nejpopulárnější film s touto tématikou a nejlepší díl kultovní trilogie. fyzikální teorie cestování časem jsou zde popsány legendárním Doktorem Brownem.

Osudový dotek (2004)

Jak už z anglického názvu (The Butterfly Effect) vyplývá, i v tomto filmu stačí, aby motýl mávl v dřívější časové linii křídly, a vše je jinak. Americký mysteriózní thriller s Ashtonem Kutcherem v hlavní roli patří mezi nejlépe hodnocené filmy s touto tematikou. Ashton zdědil po svém otci schopnost vrátit se po své časové ose do minulosti, pokud si oživí vzpomínky na onu dobu svými zápisky v deníku (fotografiemi či videozáznamem), a napravit, co se nemělo stát.

Lásky čas (2013)

Film, do kterého cestování časem koncepčně úplně nezapadá. Romantické drama ochucené o britský humor je příjemnou změnou na seznamu sci-fi filmů s touto tématikou. Efekt motýlích křídel v podstatě vypouští a jen "velké" události změněné zpětně v minulosti mohou změnit budoucnost. Nadruhou stranu přináší i něco nového - cestovat v čase lze jen zpět, ale pouze po vlastní časové ose a navíc pouze do doby než se cestovateli narodí potomek. (Cestovat v čase mohou pouze muži v jedné rodině)

The Flash (2014)

Seriál od DC comics o nejrychlejším člověku na světě dokonale popisuje veškeré pohyby v čase, časové paradoxy, fyzikální teorie a červí díry. Počítá s časovým paradoxem.

Interstellar (2014)

Americký sci-fi film získal oscara za vizuální efekty využívá narozdíl od ostatních filmů čas jako čtvrtý rozměr, který je hmotný a můžeme se v něm pohybovat, jak chceme. Ovšem jen za určitých, lidmi nepochopených, událostí a víceméně náhodou. Matthew McConaughey v hlavní roli pocítí na vlastní kůži rychlost světla, díky níž během hodiny na jedné planetě jeho dcera zestárne o třícet let. Ve filmu je také popřeno pravidlo příčiny a následku, když McConaughey z budoucnosti dává dceři v současnosti znamení. Stejně jako v Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, když Hermiona dostane kamenem do hlavy, ale v budoucnosti po sobě v současnosti musí kámen hodit sama, protože by se to jinak nestalo.

Probudím se včera (2012)

Česká stopa v tomto seznamu. Jirka Mádl odcestuje z roku 2012 do revolučního roku 89, aby získal svou středoškolskou lásku. Cestovat zde lze (jako v Lásky čas) také pouze po ose vlastního života, ale jinak je teorie cestování dost nedomyšlené, nevysvětlená a odfláknutá. V alterntivním budoucnu se mění jen a pouze to, co se autorům hodí, ale přesto se jedná a příjemnou podívanou.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama