Listopad 2015

Slavící z Ortelu... Je to v pořádku?

29. listopadu 2015 v 15:34 | matt |  Komentáře
FOTO: FRANTIŠEK VLČEK, MAFRA

Už samotné poslání Českého slavíka, odlišné například od ceny Grammy, dává prostor k úspěchu kapelám typu Ortel. Český slavík není udělován za mimořádný přínos hudební scéně, nýbrž "pouze" nejpopulárnějšímu zpěvákovi či skupině.

Malý krok pro parlament, obrovský skok pro lidstvo

26. listopadu 2015 v 2:08 | matt |  Komentáře

Švýcarský parlament v kantonu Ticino odsouhlasil zákaz zahalování obličeje. Zákon se vztahuje i na muslimky a jejich burky a nikáby a všechny další druhy kapuc, jež se liší procentuálním pokrytím tváře. To platí i pro turisty z Islámova, protože poprvé v historii politiky se podařilo prosadit myšlenku: Chcete jet do naší země, tak se laskavě řiďte našimi pravidly (stejně jako to chcete po nás). Vlastně podruhé. Poprvé to bylo nedávno ve Francii, kterou se Švýcaři v pondělí inspirovali.

Nahoru a dolů… a nahoru?

25. listopadu 2015 v 22:20 | jose |  Joseho okénko
FOTO: BLESK

Slavia Praha je naším nejstarším fotbalovým klubem a patří jednoznačně mezi to nejvýznamnější, co česká fotbalová scéna nabízí. Může být zrovna ve finanční či sportovní krizi a nemusí se ji dlouhodobě dařit, ale derby mezi Spartou a Slavií bude vždycky výjimečné. Zápas roku. Slavia se také může pyšnit jednou z nejlepších a nejhlasitějších fanouškovských základen v České republice, její kotel bych osobně jmenoval tím vůbec nejlepším v naší zemi. Když je o co hrát. Nic z toho, co jsem jmenoval, už ale nemuselo dávno platit, neboť sešívaný klub nebyl daleko od krachu a zániku.

Star Wars se probouzejí

23. listopadu 2015 v 0:16 | matt |  Kultura

Tři týdny zbývají do jedné z nejočekávanějších premiér roku - sedmého dílu legendárních Star Wars. V říjnu 2012 se o nové trilogii začalo mluvit v souvislosti s prodejem práv studiu Walta Disneyho, internet tehdy zaplavily obrázky Mickey Mouse či Pocahontas se světelnými meči a celý tento stomiliardový obchod byl spíše jen pro smích. Role producenta filmu však zůstala otci Star Wars - Georgi Lucasovi, který zároveň působil u nově vznikajícího filmu jako kreativní konzultant a na všechno pozorně dohlížel. Nová éra jedné ze dvou nejznámějších sci-fi sérií všech dob se postupem času začala brát vážně a dnes už se celý svět nemůže dočkat.

Lidství nás přibližuje našemu konci

22. listopadu 2015 v 0:57 | matt |  Komentáře


Na internetu se objevilo varování před pravděpodobnými útoky na různých místech po celém světě, v Belgii přestalo jezdit metro a ruší se sportovní akce, v Německu se ruší fotbalové zápasy, je doporučeno neúčastnit se koncertů či jiných událostí a nenavštěvovat místa s vysokou koncentrací lidí. Úřady vyhlašují nejvyšší stupeň ohrožení, těžkoodění policisté a armáda vyráží do měst. Jsme ve válce?

Filmy o cestování časem

19. listopadu 2015 v 0:04 | matt |  Kultura

Cestování v čase je teoreticky možné a už roky fyzikálně prokázané. Mluvíme-li o cestování do budoucnosti a bez možnosti návratu. Tato varianta, kterou popsal už Albert Einstein, může nastat ve chvíli kdy těleso (za pár let třeba člověk ve vesmírné lodi, či dnes v seriálu Flash) dosáhne rychlosti světla a čas bude vůči němu plynout pomaleji. Člověk na této lodi by se po pár dnech vrátil na Zemi, kde by mezitím uplynulo několik desítek let a našel by tak například své potomky starší než on sám, jako jsme mohli vidět ve sci-fi filmu Interstellar.

Žlutá za pietu? Ano

18. listopadu 2015 v 16:16 | matt |  Komentáře

FOTO: EPA

V přátelském fotbalovém utkání mezi Polskem a Českou republikou došlo ke kontroverzní situaci, která měla potenciál zaplavit média po celém světě. To kdyby byla vyřešena jinak - špatně. Takhle se ozvala pouze hrstka novinářu s reklamací bezduchého uplatnění pravidel a absence lidskosti a citu. O co šlo?

Fotkou k solidaritě

18. listopadu 2015 v 0:47 | matt |  Sociální sítě

Teroristický útok v Paříži vyvolal krom jiného také největší masové změny profilových fotografií v historii facebooku. To vedlo k už ne tak výjimečným cynickým reakcím pobouřených racionalistů, kteří považují tuto akci za zcela zbytečnou a ničemu nepomáhající. K tomu se na sociálních sítích vyskytly útoky typu: "Kolik z vás si obléklo profilovku do vlajky Bejrútu?" nebo "Odkdy se nevěřící lidé modlí?" s odkazem na rozšířený hashtag #PrayforParis. Další lahůdkou byl status "Máte lepší pocit ze solidarity, když si změníte profilovku? To já si radši zapálím svíčku." Mému bystrému oku neunikly ani narážky ve smyslu, že většina z těch, kdož se angažovali do převleku své profilovky, nemají vlastní názor na politické počínání andělské Merkelové a doteď vlastně neví, co a jak Angela posrala, když si domu nastěhovala půlku Arabského světa. K tomuhle všemu bych rád napsal svůj subjektivní, těžce zaujatej, komentář ospravedlňující všechny měniče profilovek, zapalovače svíček a nedávno konvertujících modličů, ale i ty, kdo se k celé tragédii ani jejím dopadům nijak veřejně nevyjádřili.

JB 000

16. listopadu 2015 v 17:33 | an |  Kultura

Spectre, agent 000

Pátého listopadu mohli natěšení filmoví fanoušci po celém Česku poprvé vyrazit na nového, už čtyřiadvacátého, Jamese Bonda s názvem Spectre. Jak se mi líbil?